About: dbkwik:resource/8mhg_n4fNrkv2ye1XiMjTA==   Sponge Permalink

An Entity of Type : owl:Thing, within Data Space : dbkwik.org associated with source dataset(s)

AttributesValues
rdfs:label
  • Dom przy Księżnej Anny 1
rdfs:comment
  • Dom przy Księżnej Anny 1 – murowany budynek zlokalizowany na Utracie (MSI wlicza ten rejon w Targówek Fabryczny), na początku ul. Księżnej Anny. Budynek powstał najprawdopodobniej w latach 1903-1907 i mógł służyć jako dom mieszkalny pracowników kolei - pod taką nazwą figuruje on w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Obiekt nosił wówczas adres od ul. Podskarbińskiej, ponieważ ul. Księżnej Anny tworzyła wówczas z nią jeden ciąg (tzw. "szosę wojenną").
dcterms:subject
dbkwik:warszawa/pr...iPageUsesTemplate
abstract
  • Dom przy Księżnej Anny 1 – murowany budynek zlokalizowany na Utracie (MSI wlicza ten rejon w Targówek Fabryczny), na początku ul. Księżnej Anny. Budynek powstał najprawdopodobniej w latach 1903-1907 i mógł służyć jako dom mieszkalny pracowników kolei - pod taką nazwą figuruje on w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Obiekt nosił wówczas adres od ul. Podskarbińskiej, ponieważ ul. Księżnej Anny tworzyła wówczas z nią jeden ciąg (tzw. "szosę wojenną"). Istnieją pewne przesłanki, iż budynek nie pełnił dawniej funkcji mieszkalnych, a był tzw. rogatką terespolską, czyli budynkiem znajdującym się przy dawnej granicy miasta, w którym pobierano opłaty celne i drogowe. Budynek ten znajduje się przy nieistniejącym obecnie wiadukcie kolejowym, gdzie przecinały się kolejowe linie terespolska i nadwiślańska, co pozwalałoby sądzić że mógł pełnić tę funkcję, ponadto lokalizacja budynku na dawnych mapach pasuje niemal idealnie, a obiekt posiada także liczne cechy wspólne z rogatką bródnowską przy ul. 11 Listopada 68. Zachowała się także informacja z "Gazety Handlowej" z lutego 1894 roku, gdzie pisano o planowanym powstaniu drogi brukowanej łączącej rogatkę z ulicą Smoleńską - w tym wypadku opis pasuje do obecnej ulicy Naczelnikowskiej, z kolei w Kurierze Warszawskim znalazła się informacja z 27 czerwca 1894 o powstaniu ośmiu rogatek, w tym "terespolskiej, urządzonej wkrótce na szosie wojennej przy wiadukcie kolejowym, gdzie się przecinają linje kolei terespolskiej i nadwiślańskiej. Budynki wzniesione zostaną niebawem na sumę około rs. 4,000". Styl obiektu odpowiada stylowi budynków kolejowych powstających w zaborze rosyjskim na przełomie XIX i XX wieku. Na posesji przylegającej do budynku znajduje się także murowany budynek gospodarczy i piwnica. Budynek zbudowany jest z ceramicznej cegły pełnej łączonej zaprawą wapienną, na fundamencie z prawdopodobnie tego samego materiału. Powierzchnia pomieszczeń budynku wynosi około 110 metrów kwadratowych, a kubatura około 400 metrów kwadratowych. Konstrukcja czterospadowego dachu, oraz trzyspadowego nad przybudówką, jest drewniana, a połacie dachowe pokryte są papą. Budynek posiada trzy kominy ceglane. Właścicielem budynku jest Oddział Gospodarowania Nieruchomościami Polskich Kolei Państwowych, jednak obiekt jest obecnie użytkowany przez dwóch lokatorów indywidualnych.
Alternative Linked Data Views: ODE     Raw Data in: CXML | CSV | RDF ( N-Triples N3/Turtle JSON XML ) | OData ( Atom JSON ) | Microdata ( JSON HTML) | JSON-LD    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3217, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Standard Edition
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2012 OpenLink Software